Pani Maria

swietej pamieci

Czwartego lipca 2020 roku pożegnaliśmy Panią Marię.

Pani Maria
znajdowała się pod opieką Fundacji Mocni Nadzieją od dnia 19.07.2019 r. do 04.07.2020 r.

Pani Maria zadzwoniła do nas 18 lipca. Z rozmowy dowiedzieliśmy się, w jakiej rozpaczliwej sytuacji się znajduje. Musieliśmy działać szybko; już następnego dnia objęliśmy Panią Marię opieką...

Pani Maria w maju 2020 skończy 90 lat. Po śmierci męża i syna mieszka zupełnie samotnie w zaniedbanej, poniemieckiej kamienicy, przeznaczonej do rozbiórki. Panują tu trudne warunki, szczególnie dla osoby starszej, schorowanej i niesprawnej ruchowo. Brak łazienki i ciepłej wody, mieszkanko znajduje się na pierwszym piętrze, gdzie trzeba dotrzeć po stromych i krętych schodach, ogrzewane kaflowym piecem…

Pani Maria utrzymuje się z renty w wysokości 1100 zł, od września otrzymuje również dodatek dla osób niesamodzielnych, który nieco poprawił Jej rozpaczliwą sytuację finansową. Cierpi na rozsiany nowotwór, cukrzycę, jest po zawale serca. Porusza się z trudem o kulach, bo kolana puchną i bolą. Są dni, kiedy nie jest w stanie nic zjeść, ponieważ dręczą ją dokuczliwe mdłości; badania wykazują poważną niedokrwistość. Lista przyjmowanych przez Nią leków jest bardzo długa. Mimo tego Pani Maria nie poddaje się; pomaga Jej modlitwa i towarzystwo kogoś, z kim może porozmawiać. A ma za sobą barwne życie i mnóstwo ciekawych rzeczy do opowiedzenia. Snuje wspaniałe historie o wojnie, a także licznych podróżach z czasów, kiedy była pianistką. Pianino „Legnica” do tej pory zajmuje honorowe miejsce w Jej pokoju. Pani Maria często patrzy na nie z tęsknotą… Teraz już prawie nie grywa z powodu bólu stawów. Znajduje pocieszenie w czytaniu książek i robótkach ręcznych, choć na te drugie często już brak Jej sił.

Nasze wsparcie jest dla Niej bardzo ważne. Zawsze wita nas z wielką radością i wyczekuje każdej wizyty. Kiedy ma towarzystwo, zapomina o dręczącym bólu i po prostu młodnieje w oczach… Jesteśmy w stałym kontakcie telefonicznym, aby na bieżąco monitorować potrzeby Pani Marii.

Zbieramy fundusze na zakup leków i inne bieżące potrzeby Podopiecznej.

brak_zdjecia

Stosowna dokumentacja Podopiecznej znajduje się w posiadaniu Fundacji Mocni Nadzieją.
Do dnia 04.07.2020 sfinansowaliśmy 10 razy zakup niezbędnych leków. W miarę potrzeb wspomagaliśmy Podopieczną żywnością, często opłacaną z własnej kieszeni... Oprócz tego podarowaliśmy Pani Marii grzejnik elektryczny, aby dogrzać zimne mieszkanie, przekazaliśmy również wygodne kule inwalidzkie. Łączna kwota przeznaczona na pomoc ze środków Fundacji wyniosła 1 042,61 zł. Na zmiany odwiedzaliśmy Panią Marię, rozmawialiśmy i towarzyszyliśmy Jej, aby nie czuła się samotna.

Wspomóż działania Fundacji


lub wpłać dowolną kwotę na konto Fundacji:

nr rachunku: 36 1020 2124 0000 8802 0223 1165 (bank PKO BP)

z dopiskiem „Darowizna”.